SARIYER MONTAJ SERVİSİ

 1. Ayazağa, Sarıyer
 2. Baltalimanı, Sarıyer
 3. Bahçeköy Kemer, Sarıyer
 4. Bahçeköy, Sarıyer
 5. Bahçeköy Yenimahalle, Sarıyer
 6. Büyükdere, Sarıyer
 7. Cumhuriyet, Sarıyer
 8. Çayırbaşı, Sarıyer
 9. Darüşşafaka, Sarıyer
 10. Derbent (Çamlıtepe), Sarıyer
 11. Emirgân, Sarıyer
 12. Fatih Sultan Mehmet, Sarıyer
 13. Ferahevler, Sarıyer
 14. İstinye, Sarıyer
 15. Kâzım Karabekir, Sarıyer
 16. Kireçburnu, Sarıyer
 17. Kocataş, Sarıyer
 18. Maden, Sarıyer
 19. Pınar, Sarıyer
 20. Poligon, Sarıyer
 21. PTT Evleri, Sarıyer
 22. Reşitpaşa, Sarıyer
 23. Rumelihisarı, Sarıyer
 24. Rumelikavağı, Sarıyer
 25. Maslak
 26. Merkez, Sarıyer
 27. Tarabya, Sarıyer
 28. Yeniköy, Sarıyer
 29. Yenimahalle, Sarıyer

Sarıyer ilçesi Batıda Eyüp, Güneyde Şişli ve Beşiktaş ilçeleri, doğuda İstanbul Boğazı ve kuzeyde Karadeniz ilçeleriyle çevrili, 151 km'lik bir alan üzerinde yayılmıştır.Nüfus: 276,407 (TÜİK)

Nüfus Yoğunluğu: 1,803 kişi/km2
Mahalle Sayısı: 32
Yüzölçümü: 151 km2
Koordinatlar: 41°11'28, 29°00'34

Sarıyer 1930 yılına kadar Beyoğlu ilçesi ile Çatalca Vilayeti sınırlarına içerisindeydi. Cumhuriyet döneminde bugünkü Sarıyer sınırları içerisindeki yerleşimler, gelişimi donmuş köyler biçimindeydi. Kırsal alandaki köyler KilyosNahiyesi’ne, Kilyosise Çatalca Vilayeti’ne; Boğaz kıyısındaki kesimi ise Beyoğlu ilçesine bağlıydı.

1930 yılında yapılan yönetsel düzenleme ile bugünkü Sarıyer ilçesi kuruldu.İlçede ilk belediye seçimi 1984 yılında yapıldı. 1990'larda belediye olan Bahçeköy Beldesi 2008 yılında feshedilerek mahalleye dönüştürüldü.

"Sarıyer", Büyükdere limanının kuzeye doğru son bulduğu bölümü (Mesar ya da Mezar-Burnu), Simas ("Burun") sözünden bozulmuş olup, Sarıyer koyundaki küçük dere ise, Skletrinas adını taşıyordu. Birincisinde bir Aphrodite heykeli, ikincisinde de Apollon adak yeri vardı. Vaktiyle burada bir mezar olduğu için Mezar-Burnu deniliyorken, bu ad Mesar'a çevrilmiştir. Sarıyer'in iskelesidir. Sarıyer, adını burada gömülü "Sarı Baba" adında bir kişiden aldığı söylenirse de eski eserlerde hep Sarıyer olarak geçmesi, çevrede bakır kapsayan, sarı görünen bir yarın varlığı bu semte vaktiyle Sarı-Yar adını vermişken, sonradan bunun zamanla Sarıyer biçimine girdiğini göstermektedir.

Sarıyer ilçesinin 23 mahallesi ve 9 köyü vardır;

Mahalleri: Baltalimanı, Büyükdere, Cumhuriyet, Çamlıtepe, Çayırbaşı, Emirgan, Fatih, Ferahevler, istinye, Kazım Karabekir Paşa, Kireçburnu, Kocataş, Maden, Merkez, Pınar, Poligon, PTT Evleri, Reşit Paşa, Rumelikavağı, Rumelihisarı, Tarabya, Yeniköy, Yenimahalle.

Köyleri: Bahçeköy, Demirciköy, Garipçe, Gümüşdere, Kısırkaya, Kumköy (Kilyos), Rumelifeneri, Uskumruköy, Zekeriyaköy.